Twój pies nie słucha na spacerze?
Sposób na rozwiązanie tego problemu

Zabawa z psem przynosi mnóstwo korzyści dla człowieka. Poprawia kondycję fizyczną, buduje więź z ukochanym czworonogiem, ma wartość terapeutyczną dla każdego z nas – obniża poziom stresu, zwiększa produkcję hormonu szczęścia.

Niestety co jakiś czas docierają do nas tragiczne informacje o agresywnych psach, być może widziałeś na własne oczy, jak właściciel nie potrafił przywołać do siebie pupila, a być może zdarzyło się to także Tobie?

Poznaj skuteczny sposób, by spacer z psem był przyjemnością.

Pies to nie człowiek

Choć powyższe twierdzenie wydaje się banalne, jednak wielu z nas nie zwraca uwagi na potrzeby psa, jego odmienną specyfikę.
Warto pamiętać, że rasa psów wywodzi się z rasy wilków, u każdego pupila zachowały się instynkty, dzięki którym w przeszłości dany osobnik ratował swoje życie. Uciec? Atakować? Przetrwanie zależało od szybkości reakcji.

Możesz postrzegać wyjście z psem jako coś zwyczajnego, bez większego znaczenia, po prostu kolejny spacer, najlepiej spokojny. Natomiast Twój pies w tym samym momencie doświadcza ogromnej ilości bodźców. Reaguje strachem, zainteresowaniem lub wrogością. Jest pochłonięty odbieraniem i przetwarzaniem setek sygnałów na raz: są odgłosy ludzi, kręcące się koła rowerów, odgłosy samochodów, widok dzieci grających w piłkę, uciekające ptaki, koty, odgłosy psów, pozostawiony przez nie zapach i wiele, wiele innych, o których nie mamy pojęcia. Mózg Twojego czworonoga nastawiony jest na szybkie działanie.

Uczenie pupila

Jako opiekun sierściucha wiesz, że nic nie dzieje się samo. Nawet najmądrzejszy pies nie wychowa się sam. Metody, które praktykowane były przez lata, okazują się nietrafione. Przykładem mogą być kary cielesne. Trzymanie psa na sznurku przy budzie jest nie do pomyślenia dla wielu z nas.


Zwracamy coraz większą uwagę na dobrostan psa, traktujemy go jak domownika i dążymy do współpracy. Coraz bardziej popularne są psie przedszkola i spotkania z behawiorystą. W sieci znajdujemy oferty szkoleń wyjazdowych, które skierowane są na naukę posłuszeństwa. Dostępne są książki oraz kursy on-line, które kompleksowo traktują o szkoleniu psa.

Jest wiele możliwości, z których możesz skorzystać. Niektóre propozycje są kosztowne. Pozostaje pytanie, jak znaleźć na wszystko czas.

Co jest Tobie potrzebne?

Zastanów się, jak wyobrażasz sobie życie ze swoim pupilem. Na czym Tobie najbardziej zależy?

Do Ciebie należy wybór. To Ty decydujesz, czy uczysz sztuczek. Być może chcesz zacząć od poleceń, które gwarantują bezpieczeństwo.

Nauka podstawowych komend ułatwia codzienną opiekę nad czworonogiem. Zaliczamy do nich reagowanie na imię, siad, zostań, zostaw, przywołanie „do mnie”. Przeczytaj więcej o przywołaniu, dowiedz się, co sprawi, że nauka będzie skuteczna.

Przywołanie „do mnie”

Kiedy szkolisz, pamiętaj, żeby zawsze stosować pozytywne metody, czyli nagrody. Przywołuj psa słowami „do mnie”, następnie zastosuj nagrodę – smaczki oraz entuzjastyczną pochwałę. Zacznij od otoczenia domowego, a później ucz na dworze, stopniowo zwiększaj odległość. Pamiętaj o nagrodzie, to bardzo ważny element. Twój pupil ma wiedzieć, że warto do Ciebie przyjść.

Pomocna jest długa smycz. Dzięki niej możesz bezpiecznie oddalać się od czworonoga i jednocześnie cały czas go kontrolować. Gdy zdecydujesz się na odpięcie smyczy, na początek wybierz ogrodzone miejsce.

Sytuacja awaryjna – pies ucieka!

Sytuacje życiowe są nieprzewidywalne. Nagły dźwięk lub pojawienie się innego zwierzęcia to przyczyny ucieczki lub pogodni psa.

Może się zdarzyć, że pies biegnie w znanym sobie kierunku nie reagując na Twoje słowa. Wołany pupil oddala się coraz bardziej. W Twojej głowie pojawiają się czarne myśli i już słyszysz opinie: „on jest niewychowany”, „pan/ pani sobie z nim nie radzi”, „agresywne psy powinny być w kojcu”. Widzisz zagrożenia – pędzące samochody, czy niekontrolowane podbiegnięcie do dzieci lub innych psów. Nic przyjemnego, prawda?

Skuteczny sposób

Naukowcy zajmujący się badaniem zmysłów są zgodni, że słuch u psa jest daleko bardziej rozwinięty, niż u człowieka. Ton głosu człowieka ma olbrzymie znaczenie. Zdenerwowany opiekun wołający psa może nie zapanować nad emocjami, co czworonóg usłyszy. Ponadto siła ludzkiego głosu jest ograniczona.

Wykorzystując wiedzę o częstotliwości dźwięków produkowane są specjalistyczne gwizdki. Gwizdek Natentychmiast koncentruje uwagę psa. Silny sygnał dźwiękowy powoduje, że pies zatrzymuje się i szuka źródła dźwięku.

Efekty

Reakcję psa można zauważyć już przy pierwszym użyciu gwizdka Natentychmiast. By gwizdek zawsze był skuteczny, a szczególnie by był skuteczny w sytuacji kryzysowej, gdy wołanie głosem nie wystarcza, należy uczyć prawidłowej reakcji i nagradzać za każdym razem, gdy pies przybiegnie do opiekuna. Częste powtarzanie ćwiczenia z gwizdkiem powoduje, że pies reaguje na jego dźwięk jakby automatycznie.

Relacja z psem oparta jest na zrozumieniu jego potrzeb i zaspokajaniu ich. Naturalne jest, że pupil potrzebuje zabawy, poznawania otoczenia, kontaktów z innymi psami oraz ludźmi. Ważną rolę ma przywódca stada, czyli opiekun. Współpraca z psem, nauka poleceń to proces. Podczas treningu warto wspomagać się sprawdzonymi sposobami i narzędziami, by uczenie było szybsze i długotrwałe.

To nie koniec, to dopiero początek

Wyobraź sobie powrót do domu po ciężkim dniu w pracy. Otwierasz drzwi, wita Cię rozradowany, merdający ogonkiem pies. Wystarczy Twoje słowo, by usiadł i pozwolił Ci spokojnie wejść do domu. Wychodzicie na spacer, świeci słońce, jest przyjemnie. Zauważasz, że Twój pupil nagle zrobił się niespokojny, zmienił postawę, usztywnił mięśnie, może zaczął szczekać. Obserwujesz otoczenie, być może widzisz przyczynę zmiany zachowania. Teraz masz w sobie spokój, wiesz o psie dużo więcej, znasz go, potrafisz na niego wpłynąć, masz silne argumenty – ulubione smaczki i gwizdek. Warto było ćwiczyć. Swoboda i radość podczas spaceru to nagroda dla Ciebie.

Gwizdek Natentychmiast ma już swoich zwolenników, zobacz ich opinie, przekonaj się, jak pomógł im w treningu.

Oferta jest ograniczona czasowo, skorzystaj z rabatu do 15- tego listopada.